Reklama

Andělika lékařská

S andělikou se v naší přírodě setkáme jen výjimečně, a to pouze v podhorských a horských oblastech. Odedávna se těšila velkému zájmu sběračů léčivých bylin, protože ji bylo možné využít při výrobě likérů i k přípravě pokrmů.

Oddenek s kořeny poskytuje drogu Radix angelicae, plody pak Fructus angelicae. Podzemní části se vykopávají na podzim (září -- říjen) druhého roku, starší rostliny lze sklízet i časně zjara (březen -- duben). Zbaví se hlíny, krátce se omyjí ve studené vodě a suší se ve stínu na vzdušných místech, nejlépe umělým teplem do 35 °C. Silné oddenky je možno rozkrojit, vhodnější je však sušení vcelku. Droga má silně aromatickou vůni a ostře kořenitou, nahořklou chuť. Nemá obsahovat jiné části rostliny a části zbarvené jinak než šedo­hnědě nebo načervenale. Droga snadno vlhne a často je napadána škůdci. Plody se sklízejí v srpnu a v září tak, že se seřezávají celá květenství a oddělují nažky, které se suší při teplotě 35 °C.
Obě drogy obsahují především silici, kumariny a furokumariny, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny a cukry. Při sběru a manipu­laci s čerstvou drogou je třeba mít na zřeteli, že furokumarinové deriváty obsažené v rostlinných šťávách vyvolávají fotosensibilizaci, tj. zvýšenou citlivost na sluneční záření a u citlivějších osob pak dochází k zarudnutí a otokům pokožky až k tvorbě puchýřů. Pře- dávkování (jednorázové použití více než 2 g silice) vyvolává podráž­dění ledvin.
Účinné látky příznivě ovlivňují sekreci žaludečních šťáv, podporují trávení, povzbuzují sekreci a nervovou činnost, uvolňují křeče, usnad­ňují odkašlávání a mají slabý močopudný účinek. Podobně jako puškvorcový oddenek jsou součástí čajových směsí podporujících zažívání.

Kořenová droga je složkou hromadně vyráběných čajových směsí Stomaran a Valofyt. V lidovém léčitelství je odedávna velice popu­lární, ve středověku se používala i proti moru. Nyní se používá jako prostředek zlepšující trávení, podporující sekreční funkci střev, prostředek s účinky močupudnými, potopudnými, posilující a toni- zující, pří nervovém vyčerpání, hysterii, nespavosti, střevních koli­kách, gastritidách a průjmech. Při špatném trávení se doporučuje macerační odvar (20 g drogy na 1 1 vody), při nadýmání pak dvakrát denně na špičku nože práškovaná droga. Používá se
i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní. Společně s dalšími aromatickými drogami se používá do celkově posilujících koupelí (200 g drogy na koupel). Mladé stonky a listové řapíky se dříve používaly i jako zelenina a k přípravě náplní do moučných výrobků. Značné množství drogy se dnes spotřebuje k izolaci silice, používané při výrobě likérů (např. benediktinka, šartréska) a v parfumerii. V posledních letech se některé látky, které droga obsahuje, studují z hlediska protinádo- rové aktivity.V lidovém léčitelství se při chorobách dýchacích cest někdy využívá i mnohem hojněji se vyskytující děhel lesní (Angelica sylvestris L.). Roste na podobných místech, ale je menší a liší se hranatými lodyhami, bílými květy, srostlým oplodím, mnohem širšími křídly nažek a slabým, nepříliš příjemným pachem.

 

Sbíraná
část
Období sběruJak
sušit
Teplota při sušení Poměr seschnutíForma použití
Kořen jen
pěstovaná škůdci!
IX-X (III-IV)ve stínu nejlépe umělým teplem35 °C 4 :1macerační
odvar,
vnitřně
i zevně,
práškovaný,
tinktura
PlodVIII-IXve stínu35 °C 1,2:1macerační
odvar,
likérnictví