Reklama

Svrab

Popis

Svrab je nakažlivé parazitární kožní onemocnění způsobující úpornou svědivou vyrážku. Je rozšířen po celém světě, postihuje všechny rasy i vrstvy obyvatelstva.Šíří se hlavně v kolektivech, kde žijí lidé v těsném kontaktu (v rodinách, jeslích, internátech, domovech důchodců, nemocnicích, sociálních ústavech).Nejčastější cesta přenosu je mezi sexuálními partnery.Imunitně oslabení jedinci mohou být k nákaze náchylnější.

Příčiny

Původcem svrabu je mikroskopický, maximálně 0,5 mm velký roztoč, který se jmenuje zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei).
Samičky lezou po kůži, během několika minut se do ní zavrtávají a ve spodních vrstvách kůže si razí chodbičky, ve kterých každý den kladou 1 až 2 vajíčka. Z nich se líhnou larvy, které žijí na povrchu těla. Z larev se během 18 až 23 dnů vyvinou nové samičky, které se opět zavrtávají nebo se mohou přenést na dalšího hostitele.
Délka života jedné zákožky je až 5 týdnů a za tu dobu stačí naklást 40 až 50 vajíček.
Během několika měsíců se v příznivých podmínkách na lidském těle může vyvinout z jedné zákožky až několik set jedinců.
Mimo lidské tělo zákožky vydrží ve vlhkém prostředí jen asi dva dny.
Sucho a přímý sluneční svit zákožky ničí, stejně jako teploty pod bodem mrazu.

Zdroje nákazy:
- nakažený člověk - většinou nutný delší kontakt
- ložní či osobní prádlo a ručníky používané společně s infikovanou osobou - méně častý zdroj

Příznaky

- svědění - stupňuje se zejména v noci na lůžku a při prohřátí těla, kdy zákožky zvyšují svou aktivitu
- na kůži jsou viditelné chodbičky zákožek jako několik milimetrů až několik centimetrů dlouhé, našedlé nebo narůžovělé, lehce vyvýšené nitkovité stopy s perleťově zbarvenou 2 až 3 mm velkou kupkou na konci, kde se nachází samička
- výskyt chodbiček je zejména v místech s jemnou kůží - meziprstní prostory, okolí genitálu, prsních bradavek, na hýždích, zápěstích, v záhybech loketního a kolenního kloubu, na podbřišku, v místech, kde přiléhá prádlo. Hlava, krk a krajina mezi lopatkami nebývají u dospělých osob postiženy
. - výskyt u dětí - na dlaních, ploskách nohou, obličeji a zádech
- v místech kůže poraněné škrábáním se tvoří strupy, do rozškrábaných ran může být druhotně zanesena infekce a rány mohou hnisat - zduřelé lymfatické uzliny - vyvoláno alergickou reakcí na zákožky
- zvláštní forma svrabu, charakterizovaná velkými krustami a strupy na obličeji a rukou, které však nesvrbí, avšak mohou obsahovat až milion zákožek - u lidí s oslabenou imunitou, starých, nemocných a zanedbaných

Diagnóza:
Podle klinického nálezu typických chodbiček a papulek
Laboratorní vyšetření - odebírání malých vzorků kůže z míst, kde sídlí zákožky a prohlížení pod mikroskopem

Klasická léčba

Lékař doporučí masti a krémy s obsahem látek, které zákožky zničí.
Tyto přípravky je však nutno aplikovat na celé tělo, od krku dolů. Přípravek musí působit na zákožky kontaktně. V místě, kde mast není nanesena, mohou zákožky přežívat.

Zároveň je nutné osobní prádlo, ručníky a ložní prádlo vyprat a vyvařit nebo alespoň důkladně přežehlit žehličkou nastavenou na nejvyšší teplotu.
Věci, které nelze vystavovat vysoké teplotě, uložit do igelitového pytle, vystříkat vhodným insekticidním prostředkem dle pokynů výrobce a pevně na několik hodin uzavřít (PIF PAF, BIOLIT P 2000, FAST PL, PERIPEL 55).
Postele důkladně vyluxovat, matrace rozložit, vystříkat insekticidním prostředkem, nechat vyschnout na slunci.
Léčebnou kúru, během které je nemocnému doporučeno se nemýt, je nutno podstoupit opakovaně.
Po každé kúře je nutno všechno prádlo opět vyvařit, a teprve nyní se vykoupat.
Dle pokynů lékaře současně léčit všechny osoby v těsném kontaktu s nakaženým, i když nemají dosud klinické obtíže. I když jsou zákožky zničeny a nové chodbičky si nevrtají, klinické příznaky mohou přetrvávat i několik týdnů po ukončení léčby.

Prevence:
Dodržovat zásady osobní hygieny.
Vyvarovat se těsnému kontaktu s neznámými osobami.
Vyhnout se přespávání v cizím ložním prádle.
Vybírat si ověřená ubytovací zařízení.

Přírodní a doplňková léčba

Doporučené potraviny:
Sójové boby, slunečnicová semena, pšeničné otruby, celozrnné výrobky, kvasnice, melasa - obsahují zinek podporující hojení
Rostlinné oleje lisované za studena
Česnek - má protiparazitární účinek

Vyhněte se:
smaženým jídlům a živočišným produktům
sladkostem

Potravinové doplňky: Pupalkový olej s vitamínem E - pupalkový olej je vhodný doplněk při všech kožních onemocněních, vitamín E podporuje hojení
Řasy chlorella - doplňují minerální látky ve vyváženém poměru

Fytoterapie:
Aloe vera má vynikající hojivé účinky, aplikujeme jej na postižená místa. Lze využít kombinovaného účinky s tea tree v Aurea BIO medicinální krém Aloe vera/Tea tree na podrážděnou pokožku

 

Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.