Reklama

Dna

Popis

Dna je běžný typ artritidy, ke kterému dochází, pokud se příliš velké množství kyseliny močové usazuje ve tkáních. Kyselina močová je výsledný produkt metabolizmu látek označovaných jako puriny. Organizmus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu urikázy, který oxiduje relativně nerozpustnou kyselinu močovou na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde nakonec krystalizuje.

Při krystalizaci na sebe kyselina močová bere tvar jehličkovitých krystalů, které jako skutečné jehly pronikají do kloubů. V některých případech se zdá, že se kyselina močová přednostně usazuje v kloubu palce u nohy, ale náchylné k jejímu ukládání mohou být i další klouby, například kotníky, kolena, zápěstí i klouby prstů.

Příznaky

Obvyklým prvním příznakem je prudká bolest. Pak dochází k zánětu postiženého kloubu a k jeho zčervenání, otoku a vzniku extrémní citlivosti na dotek. Kyselina močová je vedlejší produkt rozkladu některých potravin, takže dna úzce souvisí s výživou. Obezita a nesprávná výživa zvyšují riziko vzniku tohoto onemocnění. Dna byla v minulosti nazývána nemocí bohatých, protože souvisí s přílišnou konzumací jídla a alkoholu. Ve skutečnosti však dna postihuje příslušníky všech společenských vrstev, a to především ve věku od čtyřiceti do padesáti let. Může být získána dědičně nebo je možné si ji přivodit nesprávnou výživou, nadměrným pitím, některými léky, přejídáním, stresem, následkem operace nebo poranění kloubu.

Přibližně 90 procent lidí trpících dnou jsou muži. Souvisejícím problémem mohou být ledvinové kameny z kyseliny močové. Nejjistějším způsobem diagnózy dny je vsunutí jehly do postiženého kloubu, odstranění určitého množství tekutiny a její mikroskopické vyšetření s ohledem na přítomnost charakteristických krystalků kyseliny močové.

Akutní záchvat: Pacient se obyčejně probudí v noci intenzivní bolestí. Palec je napjatý, kloub oteklý a kůže suchá, horká, zarudlá a lesklá. Žíly na hřbetu nohy mohou být rozšířené. Někdy je přítomna horečka. Záchvat často předchází nadměrná zátěž, konzumace alkoholu, jídla či užívání diuretik nebo hladovění.
Léčí se podáním protizánětlivých léků, chladivými alkoholovými obklady a klidem na lůžku

Chronická forma: Vytváří se kožní uloženiny kyseliny močové - tofy. Vyskytují se často v podobě drobných hrbolků na uších nebo i jako velké boule na rukou.
Těžká dna může poškodit ledviny tvorbou močových kamenů.

Klasická léčba

  • Dieta
  • Allopurinol (Milurit) - snižuje tvorbu kyseliny močové

Léky na podporu vylučování kyseliny močové

 

Přírodní a doplňková léčba

  • Mezinárodní vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě ALOE VERA šťávu z celého listu. Aby ALOE VERA šťáva z celého listu byla efektivní - musí mít minimálně 5000 mg aktivních přírodních polysacharidů aloe na litr.
     
  • Vojtěška (Alfalfa) je vhodný zdroj minerálních látek a dalších živin, který pomáhá snižovat hladinu sérové kyseliny močové. Berte 2000 až 3000 mg denně v tabletách nebo kapslích.
  • K dalším prospěšným bylinám patří lopuch a yzop.
  • Poté, co dojde k záchvatu dny, jezte po dobu dvou týdnů pouze syrové ovoce a zeleninu (mimo špenátu,rajčat, okurek a hrachu). Nejvhodnější jsou šťávy. Výborná je mražená i čerstvá třešňová šťáva. Pít můžete i celerovou šťávu, ředěnou převařenou vodou. Vodovodní vodu nepoužívejte vůbec. Třešně a jahody neutralizují kyselinu močovou, je proto vhodné konzumovat je ve velkém množství.
  • Do svého jídelníčku zařaďte i zrniny, semena a ořechy.
  • Vaše výživa by měla obsahovat co možná nejméně purinů. Puriny jsou organické složky, které přispívají k tvorbě kyseliny močové. K potravinám bohatým na puriny, kterým je třeba se vyhnout, patří ančovičky, chřest, slanečky, masové vývary, houby a sardinky.
  • Pijte dostatek kvalitní vody. Příjem tekutin podporuje vylučování kyseliny močové.
  • Nejezte žádné maso. To obsahuje nadměrně vysoké množství kyseliny močové.
  • Nepijte alkohol. Ten zvyšuje tvorbu kyseliny močové a musí proto být z jídelníčku odstraněn.
  • Nejezte smažená jídla, pražené ořechy, ani jiné poživatiny s obsahem oleje, který prošel varem. Oleje po vystavení vysokým teplotám žluknou. Žluklé tuky rychle ničí vitamin E, což má za následek zvýšenou tvorbu kyseliny močové.
  • Vyhněte se energeticky bohatým potravinám, jako jsou koláče a pečivo. Bílou mouku a výrobky z cukru ze svého jídelníčku vyřaďte.
  • Vyhněte se konzumaci aminokyseliny glycinu. Ten může být v organizmu lidí trpících dnou rychle konvertován na kyselinu močovou.
  • Omezte příjem kofeinu, květáku, sušených fazolí, čočky, ryb, vajec, ovesných vloček, hrachu, drůbežího masa, špenátu a kvasnicových výrobků.
  • Pokud máte nadváhu, snažte se snížit ji na přijatelnou hodnotu. Při snižování tělesné hmotnosti se snižuje i hladina kyseliny močové v krevním séru. Vyhněte se velmi drastickým dietám na hubnutí. Náhlé zastavení příjmu potravy může po více než třech dnech vyvolat zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi.
  • U některých pacientů trpících dnou bylo dosaženo úlevy po léčbě včelím jedem. Při této praxi, užívající metodu zvanou apiterapie, je včelí jed injekčně aplikován podkožní jehlou, nebo dojde k přirozenému píchnutí včelou. Podle dosažených poznatků působí jed protizánětlivě a má i stimulující účinky na imunitní systém.
  • Deficit některých živin může vyvolat záchvat dny. Nedostatek kyseliny pantotenové (vitaminu B5) může značně zvýšit hladinu kyseliny močové. Podle studie provedené s využitím pokusných zvířat bylo prokázáno, že výživa chudá na vitamin A způsobuje vznik dny. Nedostatek vitaminu E způsobuje poškození buněčných jader, což má za následek vznik kyseliny močové.
  • Lidé, kteří trpí infekcí kandidy, nebo delší dobu užívají antibiotika, mají v krvi často zvýšené množství kyseliny močové.

    Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

  • Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.