Reklama

Svědivost pokožky

Snad každý zná občasné pocity nepříjemného svěděni kůže, které někdy bez zjevného důvodu člověka postihne. Ovšem nic, co se týká naší pokožky není bezdůvodné a i pro svěděni existuje mnoho příčin.

Stačí k tomu popálení kopřivou, štípnutí hmyzem nebo kontakt s některou z látek, na níž pokožka mírněji či silněji reaguje. U některých citlivějších jedinců může svěděni přejít až v alergickou reakci.

Naše technicky vyspělá společnost je schopna vyprodukovat stovky a možná i tisíce látek, které mohou podráždit lidský organismus a vyvolat krátkodobé svěděni, které bohužel v horším případě může přejít v chronické poškození. Tyto látky nacházíme i v potravinách denní spotřeby.

Dalším z původců může být i nevhodná kosmetika, jejíž charakter ignoruje fyziologické vlastnosti pokožky a zbavuje ji její přirozené ochrany, jako jsou tuky nebo symbiotická mikroflóra. Jedním z hlavních původců postižení jsou tensidy obsažené například v šamponech nebo pěnách do koupele. Po použití koupelí s pěnou je potřeba vždy pokožku znovu promastit krémem nebo olejem. Při pocitech svědivosti, ale také z hlediska dlouhodobého pěstění pokožky, je třeba se používání výrobků s obsahem tensidů vyvarovat pro jejich krajně nevhodné až škodlivé účinky na postiženou pleť. Také užívání pracích či čistících prostředků představuje obrovskou zátěž pro pokožku rukou. Naprosto nevhodné je i nošení prádla z umělých vláken a neprodyšné obuvi, což zvyšuje výskyt plísní a onemocnění nehtového lůžka.

Aromaterapeutické přípravky lze v těchto případech označit jako velice efektivní pomoc. Například otok a následné svěděni vyvolané štípnutím hmyzu lze úspěšně ošetřit éterickým olejem z levandule. Stačí koncentrovaný olej vmasírovat do postiženého místa a zakrýt kouskem plastikové fólie tak, aby mohl delší dobu působit bez možnosti odpařování. O levandulovém éterickém oleji je známo, že neutralizuje živočišné jedy a proto je v tomto případě jeho volba ideální.

Reklama

Při svěděni pokožky lze v zásadě doporučit ošetření éterickými oleji, které mají uklidňující účinky. Jmenujme alespoň ty nejdůležitější: levandulový, heřmánkový, meduňkový a bergamotový. Velice vhodné jsou i kombinace uvedených éterických olejů, například levandule-heřmánek nebo meduňka-heřmánek. Jejich použití je vhodné například v koupelích, které si doma můžeme připravit přidáním přibližně 5 kapek oleje nebo směsi do 100 ml mléka či lžíce rostlinného oleje. Dobře promícháme a vlijeme do napuštěné vody. Koupelové mléko je vhodné pro použití nejen do koupelí, ale také pro sprchování. Po krátké sprše vmasírujeme koupelové mléko do pokožky a znovu se osprchujeme. Při této metodě lze zaručit, že z hlediska péče o pokožku je tato domácí kosmetika nejvyšší kvality za více než přijatelnou cenu. Tyto koupele jsou ideální nejen při svěděni pokožky, ale i při ošetření suché a přecitlivělé pokožky. Jiný druh vynikající koupele lze připravit rozmícháním asi 5 kapek éterického oleje ve lžíci medu a následným přidáním do vody. Nikdy nesmíme zapomenout, že éterické oleje jsou ve vodě nerozpustné a proto je nelze přidávat přímo do vodní lázně. V takovém případě by přišly v koncentrovaném stavu do styku s pokožkou a mohly by ji namísto uklidnění dráždit. Proto musíme vždy použít mezičlánek (mléko, med aj.), který jejich rozpustnost ve vodě zprostředkuje.

Eterické oleje, o kterých jsme mluvili, ale i mnohé další, lze samozřejmě přidávat i do neutrálních masťových základů (Natu-rela, Dermal, Shea Butter) a používat je pro lokální ošetření, například u ekzémů.

Další možností je přidání 2-5% éterických olejů do neutrálního masážního nebo čistého mandlového oleje a tak připravit vynikající přípravek k masáži celého těla. Po koupeli je vhodné nanášet tento připravený masážní olej na ještě vlhkou pokožku a jemně vmasírovat.

Velmi rošířené je i svěděni sliznice pohlavních orgánů, které je často způsobeno používáním nevhodných mycích prostředků s následným přemnožením plísňových bakterií Candida albicans a spojených s výtoky. Zde lze doporučit eterické oleje z levandule nebo mirty nebo jejich směs v poměru 1:1 dle výše uvedených receptur. V současné době je na trhu i speciální aromaterapeutický přípravek na podobné problémy sliznic pohlavních orgánů. Preparát Intima ATOK lze doporučit jako ideální pro intimní hygienu žen. Svěděni pokožky je obzvláště nepříjemné u dětí, které nedokáží problémům čelit jako dospělí. Rozdrásaná pokožka a poraněná místa se stávají vstupní branou pro další šíření plísní, ekzémů a jiných poškození. Všechny popsané aromaterapeutické postupy lze pochopitelně použít s velkým úspěchem i zde. Mycí olej Intimus je určen pro intimní hygienu mužu a Dětský mycí olej Intimka pro děti.

Je absurdní, že v dnešní době, která je typická rozšířenými kožními problémy, jsou takovéto ideální ošetřující prostředky mezi odborníky i laiky málo známé a používané. Vliv na to má právě přebujelá reklama na používání výdobytků moderní chemie, která skutečně účinnou fyziologickou péči odsouvá do ústraní.

Zdroj: Aromaterapie plus

Reklama

Komentáře

M (Ne, 24. 6. 2007 - 17:06)
Ahoj,já mám zase problémy se svěděním penisu,konkrétně předkožky.Souvisí to asi taky s velmi častou masturbací.Doporučili byste mi nějaký krém na svědění,zároveň aby regeneroval a byl to třeba i lubrikant, aby to lépe klouzalo?
Jitka (Po, 30. 7. 2007 - 17:07)
Mohlo by Ti pomoct omyvání mycím olejem Intim H a mazat by jsi se mohl balzamem Intimiss od firmy Aromaterapie Karel Hadek, Uherský Brod, velmi dobře se roztírá a je příjemně klouzavý;-) Můj syn si ho taky nějak oblíbil:)
Fiona (St, 17. 10. 2007 - 14:10)
Drahoušku, já bych ti doporučila méně masturbovati a najíti si nějakou něžnou kočičku, která by s tebou kouzelně špásovala ! Všeho moc škodí, tedy i masturbace, i když to je jedna z nejosvědčenějších metod antikoncepce. Chválím tě alespoň na odpovědnost ! Pápá !
Návštěvník (St, 17. 10. 2007 - 14:10)

Matka měla sporožirový účet u České spořitelny a já měl dispoziční právo k účtu. Po smrti matky byl na pokyn notáře po dobu dědického řízení účet zablokován. Každý měsíc mně chodilo vyúčtování, kde byly z účtu odečítány dvě položky -1. za vedení účtu; 2. platba za výpis z účtu a poštovné. Dědické řízení se z objektivních důvodů stále protahovalo, proto jsem se rozhodl vzhledem k malé částce na účtu a s perspektivou, že bude účet v mínusu (hrozba dalších poplatků a úroků), zajít na pobočku Spořitelny. Při jednání u přepážky jsem požadoval, aby mi nebyl účtován poplatek za vedení zablokovaného účtu . To bylo odmítnuto a byl jsem informován, že zablokovaný účet musí být veden a zpoplatněn (neskonalá absurdita, ale zlodějům se u nás daří). Naštěstí dědické řízení proběhlo za 7 měsíců (na poplatky za účet odečteno cca 500,- Kč). Další překvapení mě čekalo, když jsem jako dědic šel peníze vyzvednout. Slečna u přepážky si chtěla okopírovat Soudní rozhodnutí o dědictví. S tím jsem nesouhlasil navrhl jsem, aby si přečetla stať týkající se oprávněnosti k účtu a opsala si základní údaje k rozhodnutí (kým vydáno, datum ...). Na to někam odběhla (asi Centrální mozek banky) a po chvilce mi přišla oznámit, že si musím nechat udělat u soudu výpis rozhodnutí. Protože to by představovalo další zdržení a výdaje - soud 300 km vzdálen, souhlasil jsem s kopií rozhodnutí. Když si představím, že dost lidí (banku berou jako "pořádný úřad") s daleko hodnotnějšími informacemi, než jsem měl v rozhodnutí já, takovéto kopie závažných dokumentů poskytne bance, tak mě i zamrazilo. Takováto databanka musí majiteli (cizí společnosti) poskytovat dost dobrý přehled informací o obyvatelích, firmách, nemovitostech a nevím o čem ještě. Zákon o ochraně osobních údajů sice existuje, ale nikde jsem zatím nezjistil jaké osobní údaje, majetkové informace a v jaké formě mohou získávat banky.
Jana (Čt, 18. 10. 2007 - 10:10)
já bych neřekla že je to z časté masturbace...možná to budou kvasinky...
Lily (Po, 5. 11. 2007 - 12:11)
Svědí mě chodidla, a místy se mi na nic loupe kůže. Barva je normální. Většinu dne chodím v uzavřených botách, takže to bude zřejmě příčina. Jak se to dá léčit? Běžná denní hygiena evidentně nestačí... Díky.
Default User Image
Maruška80 (Ne, 24. 3. 2024 - 20:03)

mě především pomohlo přestat používat toxické čističe v domácnosti a stejně tak i prací prášky

Default User Image
Kamča (Út, 16. 4. 2024 - 21:04)

Taky jsem začala boj s ekzémem tak, že jsem nahradila běžnou toxickou drogerii, čističe a prací práčky šetrnější a přírodnější variantou.

Default User Image
Zuzi (Po, 27. 5. 2024 - 21:05)

Souhlasím, toxické čističe, kosmetika, barvy na vlasy... to všechno způsobuje podrážnění pokožky a u nás žen to hodně ovlivňuje (negativně) nnaše hormony. Doporučuju omezit toxiny v domácnosti - používat šetrnné prací prášky, přírodní barvy na vlasy (já ráda mám třeba oblíbenné z eshopu Bellitia) a začít používat přírodní kosmetiku i na pleť.

Default User Image
Isabella (Po, 25. 3. 2024 - 20:03)

Hledám taky šetrnější a netoxickou náhradu za klasické prací prášky.

Default User Image
Maruška80 (Po, 25. 3. 2024 - 20:03)

Je to znát (zvlášť třeba u atopiků), já ráda kupuju tierra verde nebo feeleco (oboje kupuju na eshopu alpik). :)

Default User Image
Olča (Čt, 4. 4. 2024 - 21:04)

ten eshop znám, mám ho moc ráda. Pro lidi, kteří se zajímají o ekologii a kosmetiku netestovanou na zvířatech, super! :)

Default User Image
""""" (Út, 16. 4. 2024 - 22:04)

Ty fakt vlezeš všude. A trpíš samomluvou, to je síla.

Default User Image
P (Ne, 2. 6. 2024 - 17:06)

Silně mne svědí pokožka na skrotu. S trápením jsem byl i na prohlídce,  výsledek. Vše mám dole v pořádku. Nejsem alergik. Dokáže mne někdo poradit jak trápení poléčit.  

Reklama