Reklama

Polák po transplantaci čichových buněk do míchy opět chodí

Polák Darek Fidyka, který byl po útoku nožem v roce 2010 od hrudi dolů paralyzován, může po unikátní transplantaci čichových buněk do postižené oblasti míchy znovu chodit. Operaci, která je u člověka podle všeho první svého druhu, provedli v Polsku polští a britští vědci.

Fidyka se při chůzi musí prozatím spoléhat na podpěrnou konstrukci a také se rychle unaví, podle stanice BBC je ale přesvědčen, že jednou se bude pohybovat opět zcela nezávisle.

    “Zapsal jste se do historie. Pro mě je toto mnohem úchvatnější než člověk na Měsíci,“ řekl Fidykovi Geoff Raisman, který při operaci a následné rekonvalescenci vedl britský tým vědců. Podrobnosti o přelomové operaci odborníci zveřejnili v magazínu Cell Transplantation.

    Čtyřicetiletý bývalý hasič Fidyka byl v roce 2010 několikrát bodnut do zad. Čepel nože při útoku sice prořízla míchu, zcela ji však nepřerušila. Fidykův stav se ale ani po dvou letech intenzivní fyzioterapie nijak nezlepšoval, proto lékaři přistoupili k experimentální transplantaci čichových buněk. Do nich vědci díky jejich regeneračním vlastnostem a schopnostem navazovat kontakty s neurony dlouhodobě vkládají velké naděje.

    Transplantace byla rozdělena do dvou fází. Při první operaci lékaři pacientovi odebrali jeden z jeho dvou čichových bulbů, což je část mozku, do které přicházejí informace z čichových orgánů. Buňky z toho bulbu, označovaného někdy také jako čichový kyj, pak nechali v kultivačním prostředí růst.

Reklama

    O dva týdny později přistoupili k druhé operaci, kdy tyto čichové buňky (v angličtině označované zkratkou OEC) transplantovali do postižené míšní oblasti. Celkem byla provedena asi stovka mikroinjektáží nad a pod místo zranění. Pacientovi vedle zhruba 500.000 buněk vpravili do zranění čtyři proužky nervové tkáně z kotníku, které umístili přes asi osmimilimetrové přerušení levé části míchy. Podle vědců buňky za pomoci zmíněného nervového přemostění poškozené míšní oblasti opět propojily přerušená nervová vlákna.

    První zlepšení Fidyka zaznamenal po třech měsících, když jeho levé stehno přibralo svalovou hmotu. Po šesti měsících od transplantace učinil s pomocí opěrné konstrukce první kroky. Nyní po dvou letech může vyjít z rehabilitačního střediska, stále se ale musí spoléhat na podpůrný rám.

    “Je úžasné sledovat, jak se regenerace míchy, tedy něco po řadu let nemožného, stává realitou,“ prohlásil neurochirurg z vratislavské univerzity Pawel Tabakow, který stál v čele polského vědeckého týmu.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama