Reklama

Kyselina listová

1) Zdravý vývoj plodu

Kyselina listová je nezbytná pro správné dělení buněk a tím pro vývoj a zachování tělesných tkání a systémů (především nervového systému). Je zde vědecky prokázané významné neurologické riziko pro plod, jehož matka během těhotenství nemá dostatek kyseliny listové. Takovýto deficit se může u plodu projevit rozštěpem nervové trubice (spina bifida). Mnoho studií potvrzuje ochranný vliv suplementace kyselinou listovou před vznikem defektu nervové trubice. Dávka doporučovaná mnoha experty je 400mikrogramů denně. Toto se doporučuje užívat i v době před otěhotněním u žen, které se snaží otěhotnět. V důsledku nespolehlivosti a nestálosti obsahu kyseliny listové v potravě, některé vlády doporučují ženám užívat potravinové doplňky s kyselinou listovou bez ohledu na jejich stravování.

Ženám, v jejichž předchozím těhotenství se objevil u plodu defekt nervové trubice,, poradní výbor při ministerstvu zdravotnictví ve Velké Británii, doporučoval denní dávku kyseliny listové 5 mg (5000mikrogramů). Toto doporučení vychází ze studie z roku 1991, která prokázala, že denní příjem 4mg kyseliny listové chrání ženy před dalším těhotenstvím s defektem nervové trubice. Pozor: Dávka 5 mg kyseliny listové je dostupná pouze na recept a musí být užívána pod dohledem lékaře.

2) Zlepšení mentálních funkcí a emočního zdraví

Ve své aktivní formě je kyselina listová bohatým dárcem methylu, sloučeniny požadované pro tvorbu a obnovu mnoha tělních látek, včetně neurotransmiterů ( chemických přenašečů nervového vzruchu). Jelikož neuropřenašeče ( serotonin, dopamin, a acetylcholin) jsou zodpovědné za takové funkce jako paměť, mentální jasnost a bdělost a stabilita nálad, není překvapením, že nedostatek kyseliny listové může vést k depresi a narušit vnímání (senilní demence). Kyselina listová též snižuje hladinu škodlivého homocysteinu, jelikož urychluje jeho zpětnou přeměnu na aminokyselinu methionin. Vysoká hladina homocysteinu byla prokázána za faktor způsobující Alzheimerovu chorobu.

3) Zdraví srdce a cév

Zvýšená hladina homocysteinu je též hlavním rizikovým faktorem vzniku aterosklerózy. Kyselina listová, zejména v kombinaci s vitamínem B12 (též dárce metylu)a vitamínem B6, může pomoci ochránit stěny cév urychlením zpětné přeměny homocysteinu na aminokyselinu methionin. A metabolizováním homocysteinu na cystathionin a cystein. Homocystein poškozuje krevní cévy přímo urychlováním destrukce způsobované volnými radikály.

4) Zdraví gynekologického systému

Studie prokázaly, že nedostatek kyseliny listové je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vývoj cervikální dysplazie (dysplazie děložního krčku), onemocnění které je charakterizováno abnormálním vývojem buněk děložního čípku. Suplementace vysokými dávkami kyseliny listové přinesla velmi působivé výsledky při klinických zkouškách. Byla zastavena progrese onemocnění a často došlo k normalizaci buněk děložního čípku. Pozor: Typické dávky ve výzkumu byly 10 mg denně. Takovéto dávky jsou pouze na recept a mohou být užívány pouze pod dohledem lékaře.

Běžné dávkování:

200 - 800 mikrogramů denně

Vhodné aplikace:

- Prevence vrozených defektů nervové trubice (spina bifida)
- Onemocnění srdce a cév (ateroskleróza)
- Deprese
- Senilita (Alzheimerova choroba)
- Chudokrevnost (pozor na kontraindikace)
- Cervikální dysplasie (dysplasie děložního čípku)
- Osteoporóza
- Onemocnění dásní
- Histapenie (abnormálně nízká hladina histaminu)

Běžné zdroje v potravě:

Pivní kvasnice, fazole, asparágus, celá zrna, ořechy, zelenolistá zelenina, telecí játra, červená řepa. Pozor: Obsah kyseliny listové ve stravě je často značně narušen zpracováním (je ničena teplem a rychle se rozpouští ve vodě). Množství se též rychle snižuje při skladování. Proto příjem ze stravy není vždy spolehlivý zdroj kyseliny listové, bez ohledu na způsob stravování a suplementace má své ospravedlnění, zejména pokud člověk spadá do tzv. rizikové skupiny.

Faktory, které narušují vstřebávání, snižují hladinu a aktivitu kyseliny listové:

- Alkohol
- Kouření
- Stres
- Chemoterapie ( včetně methotrexatu, trimethroprimu a pyrimethaminu)
- Antacida
- Antikonvulziva
- Nesteroidní antiflogistika
- Estrogen
- Progesteron
- Orální antikoncepce
- Kortikosteroidy
- Cholestyramin
- Barbituráty
- Chloramfenikol
- Pankreatin
- AZT

Možné příznaky spojené s nedostatkem kyseliny listové

- Anémie ? chudokrevnost (makrocystická)
- Ateroskleróza (spojená s vysokou hladinou homocysteinu)
- Chronické onemocnění jater
- Cervikální dysplazie
- Deprese
- Onemocnění dásní
- Průjem
- Únava
- Zvýšená hladina homocysteinu
- Prasklinky a popraskané koutky v ústech
- Defekt nervové trubice (rozštěp nervové trubice-spina bifida)
- Zbržděný růst
- Předčasný porod
- Bolavý jazyk
- Ztráta chuti k jídlu

Kontraindikace a interakce s léky:

- Není známa toxicita dávek kyseliny listové nacházejících se v potravinových doplňcích
- Suplementace kyselinou listovou může zamaskovat nedostatek vitamínu B12 a proto se doporučuje užívat vitamín B12, pokud je užívána kyselina listová. Vegetariáni a vevanu mají často dietu bohatou na kyselinu listovou a chudou na vitamín B12, což může ospravedlňovat suplementaci vitamínem B12 v podobě doplňků stravy.
Pozor: Neurologická poškození způsobená nedostatkem vitamínu B12 mohou být nevratná. Je velmi důležité zajistit adekvátní a stálý příjem vitamínu B12, zejména proto, že deficit se nemusí několik let symptomaticky projevovat.
- Vysoké dávky mají být užívány epileptiky pouze pod dohledem lékaře, protože u některých jedinců mohou způsobit vyšší záchvatovou aktivitu
- Suplementace může snižovat aktivitu fenytoinu.
- Kyselina listová nemá být užívána současně s metotrexátem bez supervize předepisujícího lékaře.
- Při schizofrenii je možno užívat kyselinu listovou pouze pod dohledem lékaře.
- Vysoké dávky se nemají užívat bez dohledu lékaře při vysoké hladině histaminu.
- Nadměrné dávky mohou způsobit krystalizaci folacinu v ledvinách a zvýšit vylučování kyseliny močové močí.
- Velmi vysoké dávky mohou způsobit nadýmání, ztrátu chuti k jídlu a nevolnost.
- Vysoké dávky jednotlivého vitamínu B mohou vést k nedostatku jiných B vitamínů a proto je žádoucí při vyšších dávkách kyseliny listové užívat i B-komplex.

 

Kyselina listová můžete zakoupit na: https://www.001shop.cz/kyselina-listova/