Reklama

Akát

Způsob využití:

Droga patří mezi velmi mírně působící bylinné prostředky je prokázán mírný účinek spasmolytický, močopudný žlučopudný, vedle toho má schopnost zvyšovat tvorbu přírodních enzymů pro zlepšení trávení, aniž by se zvyšovala chuť k jídlu. Droga bývá často předepisována jako vehiculum nebo jako prostředek, mírnící příliš razantní účinek léčivého čaje. Nejužívanější formou podávání je nálev, připravovaný obvyklým postupem. Užívá se 2 až 3krát denně po jedné sklenici.

Vhodná léková forma:

Akátový květ se s oblibou používá do směsí, ve kterých jednak podporuje spasmolytické působení a jednak značně zlepšuje chuť i vůni. Květová droga Je však velmi choulostivá na skladování, mnohdy nevydrží ani do příští sklizně. Proto se doporučuje ji skladovat ji ve vzduchotěsně uzavřených láhvích.

Možnost kombinací, kontraindikace a vedlejší účinky:

Droga je velmi vhodná jako účinná příměs do spasmolytických směsi, nejlépe v kombinaci například s natí mochny husí, s natí lnice a s natí zeměžluče. V gynekologii je obvyklá kombinace s nati řebříčku, případně s kontryhelem. Květová droga je zcela neškodná, nemá žádné vedlejší účinky, což se ale nedá říci o akátové kůře nebo kořeni. Proto se také oboje v alopatii neužívá.

Doporučený postup či využití:

Pro soustředěný účinek se doporučuje z akátového květu a z akátového medu připravit balzám. Ten se pak používá především jako účinné a chutné spasmolytikum. Kromě toho také zlepšuje látkovou výměnu a působením na ledviny pomáhá i při revmatismu.