Reklama

Roztroušená skleróza

Popis

Toto onemocnění postihuje centrální nervový systém. Jeho průběh je nepředpovídatelný od minimálních tělesných postižení až po těžkou invaliditu. Jeho příčiny nejsou objasněny. Choroba začíná od puberty zhruba do 30 let, u žen dvakrát až třikrát častěji.

Nemoc nejdříve zasáhne oblasti, které jsou odpovědné za čití, koordinaci a pohyb. Roztroušená skleróza zasahuje tzv. bílou hmotu mozku, kudy se vedou povely ke svalům a nervové vzruchy ze smyslových orgánů. Nervová vlákna obalují myelinové pochvy, které izolují a chrání. Při roztroušené skleróze dochází k jejich zánětu a rozpadu a někdy se poškodí i samotné nervy. S postupující nemocí se mohou objevovat stále nová místa demyelinizace. Vznikají hlavně v krční míše a v zrakových nervech. Šedá kůra, část mozku odpovědná za vědomí, myšlení a paměť, není postižena.

Příčiny

  • Genetická predispozice
  • Často ji vyvolá traumatický stres.
  • Může být důsledkem nadměrného množství olova nebo rtuti v těle, i když otrava toxickými kovy může vyvolat podobné symptomy jako při MS ( multiple sklerosis - roztroušená skleróza ); při každém podezření na MS je nutné zjistit, nejde-li o otravu toxickými kovy.
  • Je to možná důsledek přemnožení candidy.
  • Může to být alergie na gluten (lepek).
  • Nedostatek vitamínu B 12 může způsobit zhoubnou anémii (diagnostikovatelnou z hladiny vitamínu v krvi) spojenou s poškozením míchy a často zaměňovanou s MS.
  • Benigní nádor míchy, který způsobuje stlačení, také vypadá jako MS, a i někteří pacienti s myalgickou encefalomyelitidou jsou někdy špatně diagnostikováni jako nemocní MS. (Jednoduchý test je vstát, rozkročit se, zavřít oči a dát nohy zase k sobě. Jestliže to není možné, pak jde pravděpodobně o MS.)
  • Porucha metabolizmu tuků
  • Autoimunitní onemocnění, při něm se v krvi vytvářejí protilátky proti vlastnímu myelinu

Důsledek "pomalé" virové infekce. Tato teorie je někdy dávány i do souvislostí s negativním vlivem očkování.

Příznaky

Nemoc se projevuje v atakách (záchvatech).
Slabost, únava, dvojité vidění, porucha vidění na jednom oku, poruchy čití na kůži končetin a trupu,svědění v obličeji, potíže při mluvení, pocity mravenčení, brnění, ztrnulosti, poruchy hybnosti končetin, ztráta kontroly nad končetinami, poruchy koordinace pohybů, závratě, třes, potíže se střevy, poruchy řízení močového měchýře.
Mimo záchvaty může být pacient zcela bez příznaků.

Klasická léčba

Zatím neznámá. Zmírňují se příznaky.
Nejdůležitější fyzikální léčba a udržování dobrého psychického stavu.

Přírodní a doplňková léčba

Potravinové doplňky:
Kyselina gamalinolenová (GLA) je důležitá pro tvorbu prostaglandinů pomáhajících imunitnímu systému. Tato kyselina má také schopnost obnovit myelinová pouzdra.
Zdrojem kyseliny gamalinolenové je pupalkový olej.

B vitamíny - pomáhají při přeměně GLA na prostaglandiny
vitamín E, důležitý pro zabránění oxidaci nenasycených mastných kyselin a tím k jejich přeměně na nebezpečné peroxidy, které mohou způsobit demyelinizaci nervových vláken
vitamín C - důležitý antioxidant
zinek je nezbytný pro mnoho metabolických funkcí
Lecitin - pomáhá myelinovým pouzdrům a tím nervovému přenosu
Aminokyseliny karnitin - zlepšuje metabolismus tuků
Prostředky k odstranění candidy

Dieta: (dle Springhill centra)

  • málo nasycených a živočišných tuků nebo vůbec žádné
  • žádné mléčné výrobky kromě nízkotučných jogurtů, kozího či ovčího mléka
  • žádné rafinované uhlohydráty (bílý chléb, bílá rýže, koláče, sušenky)
  • žádný cukr
  • oleje, které dodávají nutnou kyselinu linolovou
  • pacienti alergičtí na lepek by měli dodržovat bezlepkovou dietu
  • ryby 3 krát týdně
  • pravidelně tmavá zelenina, luštěniny, zeleninové saláty
  • ořechy,semínka a olej ze lněných semínek
  • málo libového masa
  • žádné kouření a minimálně alkoholu

    Homeopatická léčba:
    Konstituční homeopatie

    Cvičení:
    Mírné cviky pomáhají překonat únavu.

    Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.