Reklama

Prostata - onemocnění

Popis

Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici. Prostata produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie. Prostata je však zároveň místem nejhojnějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy. Zvětšení prostaty (hypertrofie) či zánět prostaty může nebezpečně ohrozit ledviny. V posledních letech přibývá případů rakoviny prostaty u mužů nad 65 let.

Klasická léčba

Akutní zánět prostaty:
Příčina: bakteriální infekce či komplikace pohlavní nemoci
Projevy: vysoká horečka, bolesti svalů a kloubů, bolest hluboko v podbřišku, bolest v hrázi těsně za šourkem, bolest při močení a stolici
Komplikace: absces
Klasická terapie: antibiotika

Chronický zánět prostaty:
Příčina: nedoléčený akutní zánět, pohlavní nemoci
Projevy: tupá bolest v hrázi, bolestivé sezení, výtok z močové trubice, bolesti při zahájení močení nebo častější nucení na močení, bolesti v zádech, poruchy v sexuální oblasti
Komplikace:
šíření infekce na varlata a nadvarlata
vznik drobných kaménků v prostatě
Klasická léčba: antibiotika

Zbytnění prostaty (hypertrofie):
Nezhoubné zvětšení celé žlázy
Příčina: podle klasické medicíny je to projev stárnutí organismu
Příznaky: častější nucení na močení během dne, časté močení v noci, oslabení proudu moči, sklon k přerušovanému močení s pocitem neúplného vyprázdnění měchýře, obtížný start močení, odkapávání moči po vymočení a urgentní náhlé nucení na močení
Komplikace:
akutní retence moči
chronická retence moči se selháváním ledvin
Diagnóza: utrazvuk, krevní vyšetření
Léčba: chirurgická

Rakovina prostaty:
Příznaky: bez příznaků nebo potíže s močením a příznaky podobné jako při zbytnění prostaty a příznaky spojené s šířením nádoru mimo prostatu ( nejčastěji metastázy do kostí ).
Léčba:
Chirurgická léčba
Hormonální léčba ženskými pohlavními hormony
Radioterapie
Prognóza: dobrá

Přírodní a doplňková léčba

Celostní přístup k problematice onemocnění prostaty:
Stejně jako i u jiných nemocí hraje velkou roli při vzniku prostatických potíží životní styl. Úprava životosprávy je důležitá jak v prevenci, tak při léčbě. Při potížích s prostatou je doporučováno odstranit ze svého životního stylu tabák, alkoholické nápoje, kofein, chlorovanou a fluorovanou vodu, kořeněná a konzervovaná jídla, rajčata a výrobky z nich. Omezit by se měla také konzumace masa, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů ( zejména cukru ).

Uvádí se, že proti zbytnění prostaty pomáhá dostatek rostlinných bílkovin dodávajících organismu aminokyseliny glycin, alanin a kyselinu glutamovou. Dobrým zdrojem jsou pivovarské kvasnice ( Pangamin ),luštěniny,ořechy a kukuřice. Účinně mohou působit i dýňová semena s vysokým obsahem zinku. Prospěšná je strava s vysokým obsahem vlákniny. Jezte proto potraviny nedělené, celozrnné ( celozrnné pečivo,hnědá rýže ) a dostatek zeleniny ( brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák...).

Z potravinových doplňků se doporučuje užívání saw palmetta, zinku, selenu, vitamínu C, vitamín E,  a esenciálních mastných kyselin (Omega 3).

Prostate support - komplexní doplněk stravy pro podporu zdravé prostaty

Při hypertrofii prostaty pravidelně cvičte. Nejezděte však na kole, protože tento sport vyvolává tlak na prostatu. Vhodná je chůze. Vyhněte se však pohybu venku za velmi chladného počasí.

Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.