Reklama

Neplodnost

Neplodnost je obvykle definována jako neschopnost početí po roce nebo delší době pravidelné sexuální aktivi­ty během ovulace. Podle odhadu je neplodností postižena pětina partnerských párů v USA, a přesnou příčinu toho­to problému je obtížné stanovit. Ovulace, oplození a ses­tup oplozeného vajíčka vejcovodem do dělohy je složitý proces. Mnohé faktory musí být uspokojeny současně, aby došlo k otěhotnění.

U mužů je neplodnost nejčastěji důsledkem nízkého počtu spermií nebo anatomické abnormality. Nízký po­čet spermií může být zapříčiněn mnoha faktory včetně působení jedů, záření, nadměrné teploty, poranění var­lat, endokrinních poruch, konzumace alkoholu, prodě­laných akutních onemocnění nebo delších horeček a oto­ků varlat. Nejobvyklejší anatomickou abnormalitou, která vede k neplodnosti mužů, je varikocela, rozšíření žíly spermatického provazce.

U žen k nejobvyklejším příčinám neplodnosti patří selhání nebo porucha vaječníků, blokace vejcovodů, endometrióza a děložní fibroidy. U některých žen dochází k vývoji protilátek vůči spermatu partnera, takže tělo na něj reaguje alergicky. Chlamydia, pohlavně přenosná choroba, která ročně postihuje 4 miliony Američanů, způsobuje mnoho případů neplodnosti. K neplodnosti mohou přispět i psychologické faktory, jako je stres nebo obava z rodičovství.

Test načasování ovulace

V případě, že si žena přeje otěhotnět, má na výběr mezi řadou volně prodejných testů, které jí pomohou určit nejvhodnější dobu k pokusu o početí. Tyto testy určují dobu ovulace prostřednictvím zjištění uvolňování luteinizačního hormonu (LH), který aktivuje uvolnění vajíčka.

Chemicky upravená měřicí tyčinka zjišťuje hladinu LH ve vzorcích moči. Pokud došlo ke spuštění uvolňo­vání hormonu, tyčinka změní barvu. Po zjištění pozitiv­ní reakce nastává během dvanácti až šestatřiceti hodin ovulace. Mějte však na paměti, že žádný test není sto­procentně přesný.

Doplňky stravy pro muže při neplodnosti:

Živina / bylinaTypické denní dávkování
L-arginin 1 500 – 4000 mg denně (Nalačno)
L-karnitin500 - 2000 mg denně (Nalačno)
Selen 250 - 200 μg denně
Zinek 3 15 - 30 mg denně
Vitamin B12200 - 1000 μg denně
Kyselina listová 4200 - 400 μg  denně
Granátové jablko 5900 mg denně

 

Omezte / Vynechte

  • Nasycené tuky
  • Trans mastné kyseliny
  • Rafinované / zpracované potraviny
  • Alkohol
  • Kofeinové nápoje
  • Vystavovat se pesticidům
  • Umělé přísady / Konzervační látky

 

Zvyšte příjem

  • Ovoce
  • Ořechy a semena (zejména dýňová semínka)
  • Vegetariánské bílkoviny
  • Olejnatá ryba
  • Organické potraviny
  • Celá zrna (bez lepku)
  • Zelenina

 

Faktory životního stylu

• Přestat kouřit

• Pravidelně cvičte

• Vyhněte se toxinům

• Minimalizovat dopad stresu (použijte techniku řízení stresu)

 

Poznámky

1) Neužívejte současně s NSAID, inhibitory krevních destiček, alendronátem,

teofylinovými přípravky, perorálními nebo injekčními kortikosteroidy. Pozornost by měla být zvýšena při užívání s draslík šetřícími diuretiky a ACE inhibitory. Neměli by užívat lidé trpící  schizofrenií, těhotné a kojící ženy a lidé trpící selháním ledvin a jater.

2) Selen vázaný na kvasnice by neměl být užíván souběžně s antidepresivy MAOI.

Jako alternativu lze použít produkty bez kvasnic.

3) Dlouhodobý příjem (> 100 mg denně) může oslabit imunitní systém.

Doporučuje se přiměřený příjem mědi s dlouhodobým doplněním zinku.

4) P okud trpíte schizofrenií užívejte pouze pod lékařským dohledem. Vysoké dávky mohou

zvyšovat riziko epileptických záchvatů. Současné podávání s methotrexátem

pouze pod lékařským dohledem.

5) Neužívejte doplňky z granátového jablka v těhotenství nebo při kojení, bez lékařského dohledu.

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.