Reklama

Lupenka

Popis

Lupenka je choroba postihující pokožku, která má mnoho druhů a je charakterizována šupinatými kulatými čí prstencovými skvrnami zesílené, červené a suché kůže.
Nejběžněji se vyskytuje na loktech, kolenech, nohách a trupu, ale může se vyskytovat i v tříslech, podpaží, na pohlavních orgánech či zasáhnout i nehty.
Poměrně často nemoc postihuje i vlasovou část hlavy. Při lupence se kožní buňky reprodukují extrémně více než normálně, což způsobuje neustálé navršováni a odlupování postižené oblasti.

Příčiny

Zůstává neznámá, ale nadměrný stres, špatné stravovací návyky, špatná funkce jater a ledvin, infekce, chronická podrážděnost, popáleniny, špatné vylučování, nesnášenlivost určitého jídla, nedostatek mastných kyselin, zvýšené nedostatky živin včetně zinku a betakarotenu jsou všechny obviňovány, že stav způsobují nebo zhoršují.
Významně se podílí dědičnost.

Klasická léčba

Kožní léky, mastě a roztoky. Mohou dočasně ulevit některým příznakům, ale nemohou přinést vyléčení.
V některých případech se používají kortikosteroidní masti, které mají plno vedlejších negativních účinků a musí být používány s rozvahou.
Klimatoterapie - léčba sluncem a přikládáním obkladů z bahna a solí Mrtvého moře.
PUVA terapie - terapie měkkými ultrafialovými paprsky A a léky (psoraleny)

Přírodní a doplňková léčba

Spojitost mezi kožními vadami a špatnou trávicí funkcí obviňuje často "děravé střevo" jako spoluviníka pří vývoji choroby. Když se strava nedostatečně rozloží, částečně zažité částice dráždí lemováni zažívacího ústrojí a způsobují zánět. Důsledkem těchto místních otoků se stěna střeva stane zvýšeně propustnou, což umožní částicím stravy projít do krevního toku.
Zde, bohužel, nejsou tyto kousky vítány. Imunitní systém vidí tyto částice jako nepřítele. Výsledkem je alergická reakce. Jako příznak se může projevit zvýšená zažívací bolest, těžkosti s dýcháním, podráždění kůže a průjem. Léčení uvedené zažívací poruchy a užívání speciálních doplňků určených k léčení "děravého střeva" může být postačující. V mnoha případech se upraví najednou jak propustnost střeva, tak podrážděná pokožka.
Dalším stavem, který může zapřičinit propustnost střeva, je candidósa, přemnožení kvasinek. Můžeme ji léčit změnou ve stravě ( protikvasinková dieta ) a užíváním probiotik (acidophilus) a protikvasinkových preparátů (Korolen, česnek) Výplachy střev (klystýr), ve spojení s očisťující stravou a probiotickými doplňky, dokázaly pozoruhodné výsledky při léčení lupenky.

Další možností je testováni potravinových skupin ,na které by mohl být pacient alergický, který se běžně používá při ekzémech, ale určitě stojí za to si je pří lupence vyzkoušet také. U mnoha postižených byla též objevena alergie na gluten.

Vylepšeni kvality stravy se blahodárně projevilo při lupence. Zvýšení příjmu čerstvých mastných ryb a rybího tuku; vyhýbání se citrusovým plodům, některým druhům ořechů, kukuřici, mléku a kávě nejenom vylepšuje stav, ale též řeší zažívací problémy, zácpu, vylepšuje činnost střev, jater a sleziny. Doporučuje se užívání doplňků mastných kyselin - omega 3 ( bohatým přírodním zdrojem je losos), probiotik na obnovu střevní flóry (lactobacilus acidophilus) a pupalkového oleje

Zároveň i občasné podání klystýru může přinést výsledky v léčení řady poruch pokožky.
 

  • Neoblékejte si přímo na pokožku hrubě tkané nebo vlněné oblečení. Noste přírodní bavlněné prádlo. Oteplovací látky a mohér jsou velmi dráždivé.
  • Kupujte prací prostředky a změkčovače, které jsou určeny pro citlivou pokožku. ( MPD z aloe vera od firmy Forever living products )
  • Koupejte se a sprchujte se v teplé vodě - nikdy ne v horké nebo studené.
  • Nikdy nepoužívejte obyčejné mýdlo. Je příliš alkalické a vysouší. (vhodný např. hydrofilní olej neutrální na mytí obličeje a rukou a sprchovací olej levandulový na ošetřování těla od AOK )
  • Koupele se solí z mrtvého moře či s minerálním bahnem mohou působit velmi pozitivně
  • Podráždění zmenšíte nanesením vitamínu E, pupalkového oleje či speciálního krému Solnea.
  • Zkontrolujte si svoji hladinu stresu. Můžete udělat něco pro to, aby se snížila? Odpočinková terapie, aromaterapie, reflexologie, tai-chi a joga mohou být užitečné, aby se tělo "naučilo", jak se postavit nadbytečnému a negativnímu stresu.
  • I když nenajdete citlivost na žádnou stravu, překontrolujte kvalitu jídel, která konzumujete. Jíte dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, salátů, semen, ořechů a celozrnných potravin? Nekonzumujete velké množství čokolád, hotových jídel nebo polotovarů?

Nechte se objednat ke zkušenému výživáři, aby vaše strava mohla být přezkoumána.
 

Tyto doplňky (náhražky) prokázaly svoji hodnotu při léčení široké škály kožních poruch:

  • pupalkový  nebo GLa (kyselina gamma-linolenová),
  • rybí tuk nebo olej z lněného semena - protizánětlivé,
  • beta caroten - bojuje proti infekci a snižuje vysušování ( 25 000 IU denně )
  • vitamín C - multifunkční živina; 2 gramy denně,
  • bioflavonoidy - vyrovnávají produkci histaminu; dodržujte zásady dávkování uvedené na balení,
  • vitamín E - nezbytný pro obnovu zdravých buněk ( 300 m.j. denně )
  • probiotika - obnovují přírodní ekologii střev (obvykle 2-4 kapsle lactobacilu acidophilu denně )
  • protikvasinkové prostředky ( Korolenčesnek )
  • selen (antioxidační - 100-200 mcg denně,
  • zinek (pomáhá v hojení) - 15-25 mg denně.

    Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.