Reklama

Chronický únavový syndrom

Popis

= chronický únavový a imunitní dysfunkční syndrom (CFIDS - chronic fatigue and immune dysfunction syndrome = "syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce" nebo CNDS = Myalgická encefalomyelitida (ME) = chronická EB viróza, chronická infekční mononukleóza, epidemická neuromyastenie nebo postinfekční neurastenický syndrom.
Podobná onemocnění:
Fybromyalgie - postihuje převážně ženy mezi 25. a 45. rokem života. Projevuje se bolestmi a ztuhlostísvalů, snadnou unavitelností a spánkem, který nepřináší osvěžení.
Sick building syndrom (SBS) - postihuje převážně lidi pracující v moderních budovách
Syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky (multiple chemical sensitivity - MCS)

Jde o komplexní onemocnění charakterizované nezměrnou únavou, projevující se hlubokým vyčerpáním, naprostou ztrátou výdrže a celou řadou dalších příznaků.

Příčiny

Možné vlivy:

Sick building syndrom (SBS): vliv suchého, nevětraného interiéru moderních staveb, případně uvolňovaných chemických látek (z nábytku, koberců, nátěrových materiálů

Příznaky

Příznaky:

  • únava, která trvá déle než půl roku a snižuje dosavadní aktivitu o více než 50% (musí být vyloučeny všechny jiná onemocnění, která by mohly únavu způsobovat)
  • bolesti kloubů a svalů
  • zvýšené teploty
  • bolesti v krku
  • zvětšené uzliny
  • světloplachost
  • pocity úzkosti
  • poruchy spánku
  • poruchy orientace nebo paměti

    DIAGNÓZA:

  • Podrobná anamnéza
  • Fyzikální vyšetření

Imunologické laboratorní vyšetření Komplexním vyšetřením je třeba vyloučit infekční mononukleózu, lymeskou boreliózu a další chronické infekce, roztroušenou mozkomíšní sklerózu, hypotyreózu a systémová autoagresivní onemocnění (např. systémový lupus erytematodes, dermatomyositidu), anémii (chudokrevnost) a nedostatek vitamínů (především skupiny B) a důležitých prvků (železa, hořčíku, selenu), závažná postižení či dokonce selhávání funkce životně důležitých orgánů jako je srdce, játra a ledviny, chronická psychiatrická onemocnění,alkoholismus či jinou drogovou závislost.

Klasická léčba

  • Imunomodulační léčba u nemocných, kteří mají v popředí známky imunodeficitu.
  • Antibiotická léčba u nemocných s přítomnou bakteriální infekcí nebo s podezřením na fokální infekci, většinou v kombinaci s bodem 1.
  • Vitaminy, minerály a přírodní látky při únavě, slabosti, energetickém deficitu.
  • Nootropní a vazoaktivní léčba u těch, kde dominuje mentální únava s poruchou kognitivních funkcí.
  • Systémová enzymoterapie
  • Psychofarmaka, sedativa a hypnotika při sekundárních úzkostných a depresivních stavech; při související poruše spánku.
  • Další symptomatická léčba dle klinického obrazu.

Komplexní, trpělivý, empatický přístup jako základ veškeré léčby.

Přírodní a doplňková léčba

Doplňková léčba:
Potravinové doplňky, vitamíny, minerály:

 

Výtažek z třezalky tečkované (Hypericum perforatum) - výrazný efekt proti herpetickým virům a retrovirům, mírný antidepresivní účinek

 

Strava:
hodně čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnné produkty, těstoviny, rýži, brambory, z masa spíše mořské ryby a drůbež než tmavá masa. Nemocní často sami inklinují k vegetariánství nebo makrobiotice.

Zvládání stresu Relaxace, meditace, autogenní trénink

Muzikoterapie

Poslech tiché hudby doma uvolňuje napětí, skupinová léčba hudbou pomáhá účastníkům relaxovat a sdílet své problémy

Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

 

Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.