Reklama

Alergie

Popis

Alergie znamená zvýšenou citlivost na látky - alergeny, které normálně člověku žádné obtíže či zdravotní problémy nezpůsobují, ale u citlivého člověka vyvolávají alergickou reakci.

Nejčastější alergeny: pyl, prach, peří, zvířecí srst, roztoči, chemikálie v pracích a čistících prostředcích, v potravinách či kosmetice, léky a potraviny (nejčastější potravinové alergie jsou na mléko, pšenici, sóju, vajíčka, jahody, rajčata, citrusové plody)

Příčiny

Dosud nejsou zcela objasněny.
Alergie vznikají většinou v důsledku poruchy imunitního systému, kdy obranné systémy lidského organismu reagují na určité látky v prostředí (alergeny) stejně, jako by se jednalo o nebezpečné infekční činitele.
Dispozice k alergickému onemocnění se většinou dětí po rodičích.

Příznaky

Možné alergické reakce: dýchací potíže, ucpaný nos, kýchání, svědění očí a pokožky, slzení, kožní vyrážka, bolesti hlavy, průjmy, zvracení, bolesti břicha, horečka, únava. Alergické reakce mohou být akutní, opožděné, sezónní či chronické.

Klasická léčba

I. První etapa léčby alergie spočívá v identifikaci alergenů, které jsou příčinou alergické reakce. Lékař vám maže poradit několik testů, které vám pomohou odhalit konkrétní alergeny, které způsobují zdravotní potíže

  • Testování na poškrábané pokožce spočívá v tom, že se na lehce poškrábanou pokožku kápne malé množství zředěného alergenu. Pokud se na pokožce do patnácti minut vytvoří pupínek, bude se pravděpodobně jednat o alergii..
  • Intradermální testování se provádí tak, že se pod kůži s časovým odstupem vstříknou injekce několika alergenů, u kterých existuje podezření, že způsobují alergii. Vstříkne se také jedna kontrolní injekce, jež neobsahuje žádné alergeny. Pokud se v místě vpichu určitého alergenu vytvoří pupínek (zarudlý, svědivý hrbolek), nasvědčuje to tomu, že člověk je na danou látku alergický. Intradermální testování je přesnější než testování na poškrábané pokožce, ale hrozí větší nebezpečí, rozvinutí prudká alergická reakce

Krevní testování (radioalergosorbentní test neboli RAST) měří hladiny protilátek IgE a IgC a celkový součet jejich hladin.. Zvýšená hladina těchto dvou protilátek může svědčit o alergické reakci na testovanou substanci.

II. Po skončení testů může lékař navrhnout odpovídající léčbu.
1.Pří léčbě alergií, které jsou doprovázeny dýchacími potížemi, se nejčastěji podávají antihistaminika. Účinek antihistaminik spočívá v tom, že neutralizují působení sloučenin, které se nazývají histaminy. Histaminy jsou látky, které organismus vytváří ve chvílích, kdy je podrážděn působením nějakého alergenu.
Histaminy způsobují otok a zahlenění nosních dutin a zvyšují tvorbu hlenu.
Antihistaminika blokují působení histaminů, a tím zmírňují průběh alergické reakce. Jednou z nevýhod antihistaminik je, že způsobují ospalost. Při jejich užívání by se nemělo řídit auto ani vykonávat nějaká činnost vyžadující pozornost.

2.Cyklamát sodný (Intal nebo Nasalcrom) je přípravek dostupný na lékařský předpis, který se vstřikuje do nosu, aby se předešlo dýchacím postižením, jimiž se projevují některé alergie. Účinkuje tak, že pročistí nosní sliznici a vyšle bílým krvinkám pokyn, aby na přítomnost alergenů nereagovaly s takovou prudkostí. Aplikace může být též inhalační (při astmatu), v tabletách (při potravinových alergiích) či jako oční kapky.

3.Látky proti překrvení přispívají k rozpuštění hlenu a ztlumení otoku nosních sliznic tím, že stahují cévy v nosních sliznicích, a umožňují tak snadnější odtok hlenu. Jsou k dostání jako tablety, kapky do nosu a nosní spreje. Tyto léky mají celou řadu obvyklých vedlejších účinků, vyvolávají mj. neklid a nespavost. Jestliže užíváte kapky nebo přípravek, který se vstřikuje do nosu, déle než tři až čtyři dny za sebou, stane se na nich organismus závislý, což má za následek, že když lék přestanete užívat, dojde ke zhoršení průběhu onemocnění.

4. Kortikosteroidy - ve formě mastí na kožní alergie či inhalační spreje při astmatu . Tyto léky mají velké množství vedlejších účinků a neměly by se užívat dlouhodobě.

5.desenzibilizace - spočívá v tom, že se nemocnému po určitou dobu píchají injekce s malým množstvím alergenu a dávky tohoto alergenu se postupně zvyšují. Tento druh léčby je složitý a nákladný, vyžaduje pečlivý dohled lékaře a není stoprocentně účinný.

Přírodní a doplňková léčba

POKYNY PRO STRAVOVÁNÍ

  • Přestaňte vařit pokrmy, k jejichž přípravě je zapotřebí mléka. Taková jídla mohou vést ke zvýšení tvorby hlenu a jeho zhoustnutí. Pokud pacient trpí sezónními alergiemi, možná že mu pomůže, když během sezóny nebude jíst pokrmy připravené z celozrnných obilovin, protože hodně lidí je na tato jídla přecitlivělá.
  • Když pacient trpí nějakou alergií, která se projevuje dýchacími potížemi, může být také alergické na určité potraviny. ( na mléčné výrobky a obiloviny, vejce, čokoládu, ořechy, pokrmy z moře, citrusové plody a džusy. Zkuste se některé z těchto potravin několik týdnů vyhýbat a pozorujte, jestli se stav nezlepší. Pokud chcete zjistit, na které jídlo jste alergičtí, vyzkoušejte vylučovací dietu, pomocí které můžete odhalit zdroj alergenů (viz VYLUČOVACÍ DIETA) · -Pijte hodně vody. Velký příjem tekutin přispívá k rozpuštění hlenu a usnadňuje jeho odkašlávání.
  • Nevařte na přepálených tucích a olejích. Pokud je organismus nějakým způsobem namáhán, třeba potížemi, jimiž se projevuje alergická reakce, nepracuje jeho zažívací trakt tak dokonale, jako když je zdravé, a tuky, které se obtížně tráví, i když je zažívací trakt úplně v pořádku, mohou představovat pro zažívací trakt velkou zátěž. Nestrávené tuky také přispívají k tvorbě hlenu a podporují v organismu tvorbu nezdravého prostředí.

    V případě ucpaného nosu a dutin přináší úlevu pití jablečného octa. V případě alergie na pyl, může být velmi prospěšné užívání medu před začátkem pylové sezóny. Med, získaný v okolí bydliště člověka trpícího alergií, obsahuje stopy pylu, které mohou snížit citlivost organismu na alergeny charakteristické pro daný region. Silní alergici by se však měli medu vyhnout.

    DOPLŇKY VÝŽIVY

  • Betacaroten - přispívá k hojení a zklidnění podrážděných sliznic.
  • Vitamín C s bioflavonoidy silný protizánětlivý a protialergický účinek.
  • Hořčík a vápník patří mezi důležité živiny, které jsou pro organismus alergika nezbytné.
  • Nepostradatelné mastné kyseliny, které se nacházejí v pupalce dvouleté, brutnáku lékařském, černém rybízu a lněném oleji, pomáhají ovlivnit tvorbu zánětu. Poznámka: Pupalkový olej by se neměl podávat dětem, které mají horečku.
  • Selen je látka s antioxidačnimi vlastnostmi a působí synergisticky s vitamínem E.
  • MSM (methylsulfonyl metan) - z 85% zdrojem organické síry - účinný prostředek proti alergiím
  • Regalen, Renol - bylinné sirupy k posilnění jater a ledvin, které bývají u alergiků energeticky oslabené, podporují též detoxikaci organismu

    BYLINNÁ LÉČBA

  • Kozinec - astragalus čínská bylina, která přispívá k celkovému posílení organismu. Začněte užívat měsíc před očekávaným příchodem pylové sezóny.. Poznámka: Tato bylina by se neměla podávat dětem, které mají horečku nebo u kterých se vyskytují jiné příznaky infekce.
  • Uvařte čaj z pískavice řecké seno a z mateřídoušky. Tyto byliny trochu pomáhají rozpustit hlen v dutinách a snižují překrvení nosní sliznice. Podávejte dítěti podle potřeby dvakrát denně jeden šálek čaje.
  • Česnek má antibakteriální účinky, které napomáhají k odstranění chronického výtoku z nosu.
  • Kořen lékořice zlepšuje činnost nadledvinek. Dva týdny před očekávaným příchodem pylové sezóny začněte užívat denně jednu dávku. Užívání lékořice a kozince můžete volně kombinovat. Poznámka: Tato bylina by se neměla podávat lidem, které mají vysoký krevní tlak.

    Kopřiva může být užitečná při vysušování hlenu v dutinách. Bývá velmi účinná při léčbě chronických alergií.
    Poznámka: U některých lidí může užívání kopřivy vyvolat žaludeční nevolnost. Pokud k ní dojde, přestaňte kopřivu podávat. Tuto bylinu by neměly užívat děti mladší čtyř let.

    HOMEOPATIE
    Homeopatie dokáže jednoduše a účinně potlačit akutní projevy alergické reakce. Aby nedocházelo k opakování alergií je nejlepší navštívit praktického homeopata, který předepíše konstituční lék.

    K potlačení akutních příznaků se nejčastěji užívá:

  • Allium cepa - záchvaty kýchání doprovázené pocitem pálení v nosu, který se rozšiřuje k hornímu rtu, a jejichž intenzita se zmírní, když na vzduchu, nebo po opláchnutí obličeje studenou vodou. Jde o homeopatickou formu cibule. Používá se k potlačení alergické reakce, která se projevuje podobnými symptomy, jež se vyskytují, když krájíte nebo loupete plátky cibule - např. zrudnutím očí a slzením.
  • Amnronium muriaticum - vytéká vodnatý hlen, který na horním rtu a v nosních dírkách vyvolává pocit pálení., pocit ucpaného nosu, přestože z nosu volně vytéká hlen., ztráta čichu , pocit, že něco škrábe v krku.
  • Arsenicum album - kýchání, pálení v nosu , úleva, když se na nos ze stran přiloží teplý obklad a když se vydechuje do zvlhčovače teplého vzduchu. Neklid, vyčerpanost, studené ruce a nohy a probouzení úzkostí uprostřed noci. Často alergie nejen na prach a na plísně, ale i na kočky. Člověk s těmito potížemi může být postiženo také alergií na potraviny na mléko, obiloviny nebo cukr a bývá unavené.
  • Calcarea carbonica - bledost, potení, zejména na hlavě, nesnášenlivost průvanu. Sekrece z nosu. Zažívací potíže. Pokud jde o dítě, bývá pro něho typické, že se naučí chodit později než jeho vrstevníci.
  • Euphrasia - homeopatická forma světlíku - alergický zánět spojivek, oči jsou velmi citlivé na světlo.
  • Hydrastis - z nosu vytéká hustý žlutý nebo žlutozelený sekret. Tento hlen zasychá v okolí nosu a často vytváří krusty. Hydrastis je homeopatická forma vodilky.
  • Natrium muriaticum - hustá sekrece z nosu spojená s pálením a bolestí. ,vysušené a popraskané rty a mezi nosem a horním rtem se mohou vytvářet boláky nebo neštovičky, velká chuť na slaná jídla.
  • Pulzatilla - zhoršení ve špatně větrané místnosti, naopak venku na chladném vzduchu zlepšení, přes noc je nos překrvený a suchý a přes den z něj vytéká žlutý sekret, který nedráždí pokožku. Lidé s těmito potížemi mají většinou světlou pokožku, mají blond nebo světle hnědé vlasy a modré oči. Sabadilla -pomáhá lidem, kteří trpí spazmatickým (prudkým) kýcháním, jež je spojeno s výtokem velkého množství hlenu z nosu a nezvyklým svěděním měkkého patra a sliznice nosu, které doprovází výtok velkého množství hlenu z nosu. · Pokud se vám zdá, že ani jeden ze zmíněných přípravků vašemu dítěti nepomáhá, můžete vyzkoušet, jestli mu nepomůže jeden z mnoha homeopatických přípravku, které obsahují směs více bylin.

    AKUPRESURA

  • Bod "Čtyř bran" přispívá k uklidnění nervové soustavy.
  • Bod Žlučník 20 tlumí překrvení hlavy.
  • Bod Tlusté střevo 4 tlumí překrvení hlavy.
  • Bod Tlusté střevo 11 tlumí intenzitu alergické reakce.
  • Bod Tlusté střevo 20 zprůchodňuje nos a rozpouští hlen v dutinách.

    Aromaterapie:
    Je-li hlavním příznakem alergie ucpaný nos a neprůchodné dutiny, doporučuje se eukalyptový olej. Pomáhají také vonné roztoky máty nebo lékořice.

     

    Všechny tyto preparáty můžete zakoupit na www.001shop.cz - Nová kamenná prodejna 001shop. Adresa: Krakovská 22, Praha 1 ( 20m od Václavského nám. )

  • Důležité upozornění:

Vždy platí, že před zahájením jakékoli formy léčby, ať už klasické nebo alternativní, byste měli konzultovat se svým lékařem nebo jiným zdravotním odborníkem. Každý jednotlivý organismus je unikátní a reaguje odlišně na různé léčebné metody. Samoléčba může vést k nežádoucím účinkům nebo zhoršení stavu.

Zvláštní opatrnost je nezbytná u několika skupin osob:

  1. Alergici: Osoby trpící alergiemi by měly být obezřetné při využívání doplňkových léčebných metod, protože některé látky mohou vyvolat alergické reakce.
  2. Uživatelé léků: Lidé užívající pravidelnou medikaci by měli konzultovat využití alternativních léčebných přístupů s odborníkem, aby se minimalizovaly interakce mezi léky.
  3. Těhotné a kojící ženy: Během těhotenství a kojení je bezpečnost různých léčebných metod pro matku i plod či kojence klíčová. Je třeba konzultovat jakýkoli zásah s gynekologem či pediatrem.
  4. Děti: Děti mají citlivý organismus, a proto je důležité konzultovat jakoukoli změnu v léčbě s pediatrem.

Tento server není určen k diagnostice nemocí a neměl by být považován za zdroj kompletního lékařského poradenství. Naším cílem je poskytnout vám informace a povzbudit vás hledat odbornou pomoc tam, kde je to zapotřebí. Pamatujte, že vaše zdraví je cenný poklad, a proto byste k němu měli přistupovat s maximální péčí a zodpovědností.