Reklama

Octan vápenatý - E 263

Octan vápenatý (též acetát vápenatý; systematický název ethanoát vápenatý) je vápenatá sůl kyseliny octové (ethanové). Má vzorec Ca(C2H3O2)2. V bezvodé formě je silně hygroskopický, běžnější je proto ve formě monohydrátu (Ca(CH3COO)2.H2O, CAS [5743-26-0]).

Přidá-li se k nasycenému roztoku octanu vápenatého ethanol, vznikne polotuhý hořlavý gel použitelný jako palivo pro vařiče.[1] Učitelé chemie někdy připravují "kalifornské sněhové koule", směs roztoku octanu vápenatého a ethanolu. Výsledný gel je bílý a lze ho vytvarovat tak, že vypadá jako sněhová koule.

Octan vápenatý lze připravovat namáčením vaječných skořápek v octu. Protože obě reagencia byla dostupná už v dávné minulosti, mohly být již kdysi pozorovány krystaly octanu vápenatého.

Použití

Při onemocnění ledvin může stoupat hladina fosfátů v krvi (nastává hyperfosfatémie), což vede k problémům s kostmi. Octan vápenatý váže fosfáty v potravě a snižuje tak jejich hladinu v krvi. Mezi vedlejší účinky této léčby patří žaludeční nevolnost.

Octan vápenatý se používá jako přídatná látka do potravin, jako stabilizátor, pufr a sekvestrant, hlavně v cukrovinkách. Také neutralizuje fluorid ve vodě.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Octan_v%C3%A1penat%C3%BD