Reklama

Betanin - E 162

Betanin (C24H27N2O13) je červené glukosidové potravinářské barvivo získávané z řepy. Slouží jako potravinářsky přídavná látka a má označení E162. Betanin degraduje při vystavení světlu, teplu a kyslíku, a proto se používá pro mražené výrobky, výrobky s krátkou trvanlivostí, nebo výrobky prodávané v suchém stavu.

Betanin dokáže přežít i při pasterizaci ve výrobcích s vysokým obsahem cukru. Jeho citlivost vůči kyslíku je nejvyšší u produktů s vysokým obsahem vody nebo u produktů obsahující kationty kovů (např. železa a mědi), antioxidanty, jako je kyselina askorbová. V suché podobě je betanin stabilní v přítomnosti kyslíku.

Získání

Betanin je obvykle získávaný z extraktu šťávy cukrové řepy, koncentrace betaninu v červené řepě může dosáhnout 300-600 mg/kg. Z jiných zdrojů lze získat betanin např. z kaktusu Opuntia, nebo mangoldu.

Druhy zbarvení

Barva betaninu závisí na pH; mezi hodnotou 4 až 5 je barva světle namodralá až červená, modro-fialová je pokud se pH zvyšuje. Při velké hodnotě pH se barva promění na žluto-hnědou.

Použití

Betanin se používá pro zbarvení masa a uzenin. Nejčastěji se batanin používá ke zbarvení zmrzliny, cukrovinek a nealko nápoje v prášku.

Účinky

Betanin se dobře vstřebává ze střeva, má tedy antioxidační účinky.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Betanin